korecky.net

SEO – Optimalizace pro vyhledávače

..aneb aby byly Vaše webové stránky vidět

Účelem této stránky není udělat z Vás odborníky na SEO, ale přesvědčit Vás, že optimalizace pro vyhledávače je něco, bez čeho se v podnikání na internetu neobejdete. A také že to není nějaké jednorázové nastavení a hurá hotovo. Optimalizace pro vyhledávače je soustavná a komplexní činnost.

Umělá inteligence vyhledávačů (Google, Seznam, Bing…) neustále prochází celým internetem a hodnotí webové stránky podle mnoha faktorů (jsou jich tisíce).

Důvod je prostý. Zájmem vyhledávačů je nabídnout Vám, jako hledajícímu, co nejlepší a nejužitečnější obsah. Pokud Vám dokáže vyhledávač najít přesně to, co hledáte, budete ho i nadále používat, inzerenti si na něm budou platit reklamu a všichni budou spokojeni.

Technická optimalizace pro vyhledávače

Optimalizace pro vyhledávače se dělí na technickou a obsahovou. Obě jsou důležité.

Úkolem technické optimalizace je zajistit, aby technické řešení webových stránek co nejlépe vyhovovalo požadavkům vyhledávačů. Aby se například nenačítaly scripty a části kódu, které nejsou zrovna potřeba, aby se nestahovaly zbytečně velké obrázky, nebo obrázky které nejsou vidět, protože jsou až níže na stránce, aby se nenačítaly fonty písem, která nejsou na webu použita a tak dále…

Technická optimalizace webových stránek

Obsahová optimalizace pro vyhledávače

Úkolem obsahové optimalizace je dokázat, aby se na určité relevantní klíčové slovo ve fulltextovém vyhledávači Vaše webové stránky zobrazily na vyšší pozici, než stránky konkurence. To slůvko „relevantní“ je důležité, protože se dá optimalizovat na návštěvnost nebo na zisk, podle charakteru Vašeho byznysu. Některá klíčová slova Vám mohou přinášet vysokou návštěvnost, ale negenerovat zisky. Proto je tak důležité udělat si napřed analýzu klíčových slov.

On-page a Off-page faktory

Jiné dělení SEO je podle oblasti optimalizace. Kvalitu stránek ovlivňují on-page faktory, které jsou přímo na stránkách (například sémantika kódu, schéma nadpisů, použití klíčových slov, optimalizace obrázků atd.) ale také off-page faktory, které existují mimo Váš web (například kvalita a počet zpětných odkazů, historie a důvěryhodnost domény, parametry hostingu atd.).

Na internetu najdete spoustu expertů na optimalizaci pro vyhledávače a někteří jsou opravdu dobří. Ale musíte počítat s tím, že to není levná záležitost a není to práce na týden.

Já Vám nabízím jak základní, tak středně pokročilou obsahovou a technickou optimalizaci, včetně nezbytné analýzy klíčových slov.

Na závěr

Kdo neoptimalizuje, ten není vidět. Rozdíl mezi první a třetí stránkou ve výsledcích vyhledávání může znamenat rozdíl mezi úspěchem a krachem.

Ale pozor! První pozici ve výsledcích vyhledávání Vám není schopen nikdo garantovat. Pokud to tvrdí, lže. Ledaže byste prodávali třeba marcipánové fusekle a byli jediní na světě 🙂

Tím ovšem neříkám, že prvních pozic nelze dosáhnout. Lze.

Při optimalizaci pro vyhledávače používám například tyto nástroje

  • GTmetrix
  • PageSpeed Insights
  • Marketing Miner
  • Collabim
  • Screaming Frog
  • Google DevTools
  • WP pluginy
SEO - Optimalizace pro vyhledávače